HAKKIMDA

Bu sayfada derin mavilere açılan yolda ilk adımlarınızda yanınızda olacak size özel dalış eğitmeniniz Cenk Moralıoğlu’nu tanıtmak istedim.

1 Mart 1972 tarihinde Almanya’nın Stuttgart şehrinde dünyaya geldim. 1976 yılında ailemle birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. 1978 yılı Eylül ayında okul hayatıma Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda başladım. 1983 yılında Anadolu Lisesi sınavlarında başarılı olarak, eğitimime Özel Çamlaraltı Koleji Anadolu Lisesi bölümünde devam ettim. Bir yıl sonra (1984) kaydımı Güzelyalı Ortaokulu’na aldırdık. Burada geçen başarılı bir üç yılın ardından liseye İzmir Atatürk Lisesi’nde devam ettim (1987). 1990 yılında buradan mezun olduktan sonra üniversite için istediğim bölümleri tutturamadığım için, çalışma hayatına başladım.

Çalışma hayatımın başlaması, çok sevdiğim mesleklerden biri olan mimarlıkta oldu. Ancak bir Mimarlık şirketinde dört ay süren bu çalışma hayatım, 1991 yılı Kasım ayında, hayatımın sonraki döneminde mesleğim olacak Gümrük işlerine yönelerek değişti. Çok değer verdiğim sevgili Attila Girgin’in yanında geçen dört yılın ardından askerlik görevimi yapmak için Kütahya’ya gittim. Usta birliğimi İstanbul Hava Harp Okulu, MEBS Bölüğünde tamamladım. Usta Birliğimdeki 15 ayımı da tamamlandıktan sonra 1997 yılı Mayıs ayında terhis oldum.

Askerlik sonrası kısa bir tatil döneminden sonra, Ağustos ayında Lezzet Bisküvileri, Dış Ticaret Departmanı’nda çalışmaya başladım. Buradaki görevim İthalat ve İhracat Operasyon Sorumluluğuydu. İki yıl sonra, Gümrük Müşavirliği döneminde müşterimiz olan Sodaş Sodyum Sanayi A.Ş. firmasından gelen iş teklifini değerlendirerek Alkim Şirketler Grubu’na giriş yaptım.

Sodaş Sodyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında görevim, önceleri Dış Ticaret Departmanı Operasyon Sorumluluğu iken, buradaki son üç yılımda, Dış Ticaret Departmanı Sorumluluğu şeklinde gelişti. Altı yıldan fazla süren Sodaş Sodyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. hayatım, 2005 yılı Kasım ayında kardeş şirketimiz olan Alkim Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. geçiş yapmamla devam etti.

Üniversite eğitimimi, belki istediğim bölümler olan Mimarlık, Gemi Mühendisliği veya Uçak Mühendisliği olarak gerçekleştiremediysem de, hali hazırda yapmakta olduğum iş olan Dış Ticaret üzerine tamamladım. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Dış Ticaret Yüksek Okulu’ndan mezun olarak, hali hazırda yapmakta olduğum mesleğimin akademik eğitimini de 2006 yılında tamamlamış oldum.

Dalış hayatıma gelince:

Lise yıllarında, her daim hayranı olduğum gökyüzü ve uzaya yakın olmak adına Türk Hava Kurumu’nun paraşüt kursuna katılmak istemiştim. Ancak bu ilgime gereken izni, bana zarar gelebilir düşüncesi nedeni ile babam onay vermedi. Ben de “madem yukarı çıkamıyorum bari aşağılarda bir şeylere yöneleyim” dedim ve bu yönde arayışlarım başladı.

Birgün tesadüfen Hisarönü’nden geçerken eski bir arkadaşımı Barakuda Dalış Merkezi’nin önünde görmem ve onun tavsiyesiyle içeri girip dalış kursları hakkında bilgi almamla dalış hayatım 1993 yılında başladı. Yaklaşık bir yıl kadar sonra merkezimiz şirketleşmeye gitti ve adı bugün hala gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyadaki dalış camiasınca bilinen Ege Barakuda Dalış Merkezi olarak değişti.

1993 yılında başlayan “Sualtının Üç Boyutlu, Gizem ve Macera Dolu Dünyasına Olan Yolculuğumda© “ sevgili duayenimiz rahmetli Necat Coşkun hep yanımda oldu. Onun sonsuz desteği sayesinde 1997 yılına kadar gerekli ileri dalış kurslarımı tamamlayarak Asistan Dalıcı konumunda dalış merkezimizde görev yaptım. 2007 yılı Kasım ayında PADI Open Water Scuba Instructor (OWSI) Eğitmenliğimi, 2009 yılı Şubat ayında TSSF Bir Yıldız Dalış Eğitmenliğimi, 2009 yılı Eylül ayında PADI Master Scuba Diver Trainer (MSDT) seviye Eğitmenliğimi, 2012 yılı Ocak ayında PADI IDC Staff Instructor (IDCS) seviyesi Eğitmenliğimi, yine aynı yılın Mart ayında da TSSF tarafından düzenlenen eğitim ve seminer sonunda başarılı olarak Sualtı Rehber Dalıcı Brövemi almaya hak kazandım.

2013 yılı Şubat ayı içerisinde yaşanan bir kaza sonucu sevgili ağabeyim (İhtiyarım), dalış camiasının duayenlerinden sevgili Necat Coşkun hocamızı kaybetmemizin ardından, eski ve yeni tüm Ege Barakuda Dalış Merkezi eğitmenleri olarak, merkezimizin kapanmamasını sağlamak adına çalışmalara devam ettik. Ancak bu desteğimi 2015 yılı Şubat ayı sonunda sona erdirerek, hayatımda çok önemli bir yeri bulunan Ege Barakuda Dalış Merkezi defterini kapattım.

2015 Mart ayı başından itibaren, yeni bir soluk, yeni bir ortam ve yeni bir çalışma ekibiyle 300 Bar Dalış Merkezi bünyesinde Kurucu Eğitmen konumunda göreve başladım. Burada geçen iki yıllık sürecin ardından 2017 yılı başından itibaren merkezi Manisa’da olan, Mayis Dalış ve Cankurtaran Merkezi ile anlaşarak buranın eğitmeni oldum. Aynı zamanda merkezi Bodrum’da bulunan Blue Escape Dalış Merkezi ile de çalışmalarım PADI standardı ile devam etmekte olup, dalışlarımda ve/veya eğitimlerimde burayı da Karaburun Bluegate Divers, Sığacık Serenad Dalış Merkezi ve Çeşme Derindoğa Dalış Merkezi gibi alternatif noktalarım haline getirmiş bulunmaktayım.

Derin Mavilerde Buluşmak Üzere©

Cenk Moralıoğlu